Czarno – biała łazienka. Czemu nie?

Biały i czarny to idealne połączenie – czarny pochłania, biały odbija. Ten fantastyczny kontrast między dwoma skrajnościami jest punktem wyjścia dla niemal każdego stylu wystroju. Kombinacja bieli i czerni sprawdza się również doskonale w łazience. Dwa podstawowe kolory, a tyle możliwości. Zobacz na co zwrócić uwagę, tworząc swoja czarno – białą łazienkę.

Biało – czarne płytki.

Płytki stanowią wykończenie niemal każdej współczesnej łazienki. A czarno – białe płytki dają konkretny komunikat odnośnie posiadanego gustu.

Podłoga: dla entuzjastów historii, poleca się małe kwadratowe lub też sześciokątne płytki podłogowe, oczywiście w kontrastowych kolorach czerni i bieli. Dla uzyskania bardziej nowoczesnego wyglądu idealne będą czarne marmurowe lub granitowe płyty podłogowe. Warto również zwrócić uwagę na wzory, które imitują kamień lub prawdziwą płytkę.

Ściany: popularne są płytki ceramiczne w prostokącie, a także standardowy format kwadratowy. Te kształty idealnie pasują do niemal każdego wystroju łazienki. Warto rozważyć skomponowanie czarno – białej mozaiki, dla zaakcentowania jednej ze ścian lub jej części

Ważna zasada.

Jeżeli podłogi zostały wykończone odważnym czarno – białym wzorem, na ścianie powinny znaleźć się proste białe kafelki z delikatnym czarnym wykończeniem (lub bez). Można również użyć białych płytek wielkoformatowych i ułożyć je aż po sufit, aby kontrastowały z czarna podłoga.

Śmiałym i coraz częściej wybieranym rozwiązaniem jest tapeta z pogrubionym wzorem. Należy wówczas resztę przestrzeni utrzymać w prostocie i przejrzystości, aby nie przytłaczała nas ociężała aura wzoru.

Wykończenie.

Decydując się na czarno – biały wystrój łazienki należy szczególna uwagę zwrócić na elementy wykończeniowe. Wszystko powinno być wyważone.
Na uwagę zasługuje:

  • Lustro. Wybierz wyszukane lustro, takie które wygląda jak dzieło sztuki, np. z antyczną srebrną ramą, czarną lakierowaną ramą lub wytrawionymi detalami ze szkła.
  • Akcesoria. Warto wybrać akcesoria ze stali nierdzewnej, takie jak dozowniki do mydła, wieszaki na ręczniki i baterie. Dzięki temu łazienka nabierze nowoczesności. Dla zachowania tradycyjnego charakteru wnętrza warto zdecydować się na akcesoria mosiężne lub czarne.
  • Dodatkowe półki powinny być wykonane z tych samych metali co akcesoria. Można również zastanowić się nad drewnem lakierowanym na czarno lub biało.
  • Ręczniki. Puszyste białe ręczniki są klasycznym wyborem, można jednak akcentować czerń. To kwestia gustu.

A może, odrobina koloru?

Dla purystów czarno – biała łazienka, taka powinna właśnie zostać. Warto rozważyć wybór dodatkowego koloru, który podkreśli całkowity wystrój.
Wskazówki dotyczące dodania koloru w czarno – białym schemacie:

  • Po prostu, odrobina koloru, nie zaszkodzi. Zestawienie czerni i bieli to śmiałe posuniecie, dodanie do tego połączenia kolejnego koloru pozwoli osiągnąć fantastyczny efekt.
  • Dodatkowy kolor powinien być odważny i wyrazisty, np. zielony, czerwony lub limonkowy.
  • Dodatkowy kolor może być dodatkiem. Charakterystyczny obraz na ścianie, mydełka dekoracyjne, czy świece sprawdzą się idealnie.
    Zestawienie bieli i czerni w łazience jest ponadczasowe. Takie wnętrze jest eleganckie i można je dopasować do każdego stylu. Indywidualizmu nabierze dzięki odpowiedniemu wykończeniu i gustownym dodatkom.