Jak wybrać odpowiednie lustro łazienkowe?

Odpowiednio dobrane lustro do łazienki, pozwoli Ci zobaczyć siebie w najlepszym świetle. Obecnie mamy mnóstwo opcji dotyczących rozmiaru, kształtu i stylu luster, dlatego poniżej przygotowaliśmy mały przewodnik, który powinien ułatwić podjęcie decyzji dotyczącej wyboru odpowiedniego lustra łazienkowego.

Rozmiar lustra

Wybierając rozmiar lustra, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko jego funkcję, ale także proporcje. Osiągnięcie zrównoważonego wyglądu będzie łatwiejsze, jeśli dostosujemy szerokość lustra do rozmiaru szafki podumywalkowej.

Zazwyczaj wybierane przez nas lustra nie są szersze od szafek podumywalkowych.

Powszechnym podejściem jest dopasowanie  lustra łazienkowego do szerokości szafki podumywalkowej, w taki sposób, aby idealnie do siebie pasowały.

Mogłoby się wydawać, że uzyskanie tego efektu będzie łatwiejsze dzięki niestandardowym rozmiarom luster. Nic bardziej mylnego.

Obecnie producenci mebli łazienkowych w swojej ofercie posiadają szeroką gamę luster, w rozmiarach i kształtach dopasowanych do konkretnych kolekcji.
Kiedy jednak, nie chcemy kierować się sugestiami,  innym równie dobrym podejściem jest wybór lustra dopasowanego do szerokości szafki podumywalkowej w 70 lub 80 procentach.

Jeśli chodzi o wysokość zawieszania  funkcjonalnego lustra łazienkowego, to wzrok, korzystających z niego osób powinien padać na wysokość ¾ jego tafli, od dolnej krawędzi. Warto również pamiętać o tym, że im większa jest wysokość lustra, tym lepiej, ponieważ zapewnia ono wówczas więcej kątów widzenia i daje wrażenie otwartej przestrzeni.

Najlepiej, gdy lustro zawieszone jest na wysokości nie mniejszej niż 20 cm od umywalki.

Pojedyncze vs. Podwójne

Posiadacze bardzo szerokich szafek podumywalkowych, lub podwójnych, takich z dwoma umywalkami, mają możliwość użycia wielu luster lub jednego, szerokiego na tyle, aby obsłużyć oba łazienkowe stanowiska.

Wykorzystanie kilku wysokich i wąskich luster może nadać pomieszczeniu bardziej wertykalnego wygląd, podkreślając przy tym dostępną przestrzeń. Jednakże użycie jednego, dużego lustra otwiera pomieszczenie, ponieważ odbija więcej przeciwległych ścian. Ostatecznie wybór sprowadza się do własnych preferencji.

Jedno, ale duże lustro

Obecne trendy dotyczące wielkości luster, skłaniają do ignorowania wielkości szafek podumywalkowych. Efektowniej jest wypełnić całą ścianę jednym, pokaźnym lustrem łazienkowym. Dzięki temu osiągniesz efekt powiększenia łazienki.

Decydując się na takie rozwiązanie, dobrze jest zawiesić lustro dosłownie od ściany do ściany  lub do końca pobliskiego urządzenia czy toalety.

Należy jednak pamiętać, aby lustro zajmowało większość ściany, aby uniknąć sytuacji, w której wyglądałoby ono na niewłaściwe dobrane rozmiarowo.

Mogłoby się wydawać, że chęć posiadania lustra o niestandardowych rozmiarach, idealnie dopasowanego do ściany jest dużo większą inwestycją niż zakup standardowego elementu. Jednakże, w porównaniu z kosztami płytek jakie ewentualnie znajdowałby się za lustrem, czy też wokół niego, często stanowi niewielką różnicę. W zależności od tego jakim budżetem dysponujemy, warto zdecydować się na większe lustro, choćby z odrobiną materiału użytego poniżej.

Lustro w ramie czy bez

Lustra bez ramy są obecnie bardzo popularnym wyborem do łazienki, prawdopodobnie z kilku powodów. Po pierwsze są one dosyć stylowe, a czasami nawet tańsze od tych z ramą. Po drugie, nadają one pomieszczeniu nowoczesnego wyglądu.

Bezramowe lustra lepiej wpasowują się do wnętrz nowoczesnych i  minimalistycznych, takich bez nadmiernego wystroju. Lustra posiadające wyszukane, strojne ramy pasują do tradycyjnych łazienek, w których inne elementy wyposażenia są równie szczegółowe i dekoracyjne.

Chcąc uzyskać równowagę, która pasuje niemal do każdej przestrzeni, warto zdecydować się na lustro w prostej ramie o szerokości kilku centymetrów.

Okrągłe lustra

Do tej pory skupialiśmy się wyłącznie na prostokątnych lustrach, ale oczywiści istnieje wiele innych kształtów.

Okrągłe lustra to świetny sposób na wniesienie odrobiny uroku do łazienki, w której zwykle jest wiele twardych, ostrych linii.

Lustro okrągłe, takie, które wisi na rzemieniu, łańcuszku czy pasku wprowadzi do każdej łazienki bardzo nonszalancki i swobodny klimat.

Okrągłe lustra to także świetny wybór, jeśli ściany w łazience mają ciekawe wykończenie, na przykład wzorzyste tapety czy kafle. Dzięki temu masz wystarczająco dużą taflę lustra do korzystania, a pozostawiona przestrzeń w koło niego jest odpowiednio uwypuklona i zaakcentowana.

Szafki wiszące z lustrami

Oczywiście, wszystkie omówione wyżej lustra są bardzo atrakcyjne, ale co, kiedy potrzebujesz dodatkowego miejsca do przechowywania?

Szafki wiszące z lustrami są idealnym rozwiązaniem, kiedy przestrzeń na nasze drobiazgi w łazience jest ograniczona.

Zazwyczaj szafki tego typu dostępne są w różnych rozmiarach i można je  ze sobą łączyć. Warto także zastanowić się nad możliwością wbudowania ich w ścianę, zyskamy dzięki temu kilka centymetrów.