Meble łazienkowe – jak o nie dbać?

Bardzo ważne jest, aby utrzymywać w czystości nie tylko samą łazienkę, ale również meble, które się w niej znajdują. Dzięki temu, będą one służyły nam przez długi czas. Niezwykle istotne jest, żeby nie stosować środków, które mogłyby uszkodzić nasze meble łazienkowe, dlatego bezwzględnie należy sprawdzać wszystkie etykiety środków czyszczących, których zamierzamy użyć, upewnimy się w ten sposób, czy nadadzą się one do wykorzystania w naszym wnętrzu.

Chcąc czuć się całkowicie bezpiecznie, warto zdecydować się na produkty organiczne, takie, które można przygotować samodzielnie – odrobina octu lub soku z cytryny w połączeniu z odpowiednią ilością wody, może zdziałać cuda. Warto również pamiętać o regularnym czyszczeniu mebli łazienkowych. Zdecydowanie pomoże to w walce z wilgotnymi warunkami w łazience, zminimalizuje ryzyko uszkodzenia mebli przez wodę i pozwoli utrzymać całą łazienkę w idealnym stanie.

Generalne sprzątanie.

Jedną z najlepszych rzeczy, jakie można zrobić, aby utrzymać łazienkę w czystości, jest włączenie po prysznicu lub kąpieli wentylatora wyciągowego. Najlepiej włączyć go na kilkanaście minut, tak aby w miarę szybko usunąć parę wodną z łazienki. Większość osób, nie posiada jednak wentylatora wyciągowego, dlatego najprostszym, ale równie skutecznym rozwiązaniem, jest zostawienie, po zakończeniu kąpieli, otwartych drzwi. Dzięki temu w pomieszczeniu utrzyma się stały przepływ powietrza i uczucie świeżości.

Ogólnie rzecz biorąc, do sprzątania łazienki najbardziej przydatne będą uniwersalne płyny do mycia różnego rodzaju typów powierzchni. Dotyczy to również używanych ściereczek lub szczotek, warto zdecydować się na coś względnie miękkiego. Dzięki takim akcesoriom bardzo łatwo będzie umyć gładką powierzchnię, na przykład blat czy front mebli.
Szorstkie elementy mogą spowodować uszkodzenia w postaci zadrapań, przez co meble będą podatne na uszkodzenia spowodowane wodą.

Używając środków zakupionych w sklepie, należy pamiętać żeby podczas sprzątania pozostawić otwarte okno lub drzwi. Dzięki temu wszelkie opary wydostana się na zewnątrz. Równie ważne są rękawice ochronne, ponieważ niektóre produkty nie nadają się do kontaktu ze skórą.

#protip

  • Ściereczki z mikrofibry są idealne, ponieważ są miękkie i bardzo skuteczne.
  • Ocet jest bardzo przydatny do sprzątania, a soda oczyszczona jest świetna do pozbycia się uporczywych plam.

 

WAŻNE

Nigdy nie mieszaj octu z wybielaczem!

Dodanie nawet słabego kwasu do wybielacza powoduje produkcję toksycznych gazów. Może to spowodować poparzenia chemiczne skóry, twarzy, oczu oraz układu oddechowego.

Czyszczenie mebli łazienkowych.

Bez względu na materiał, z którego wykonane są meble łazienkowe, ważne jest, aby nie używać do ich czyszczenia żadnego wybielacza ani żadnego innego ściernego produktu. Ogólne efekty uzyska się wycierając meble wilgotną ściereczką, a następnie suchą, aby usunąć wszelkie smugi.

Metody czyszczenia większości materiałów są bardzo podobne, toteż dla lepszego rezultatu i dokładniejszego czyszczenia, można rozcieńczyć w wodzie środek antybakteryjny lub biały ocet i przetrzeć wszystkie powierzchnie, następnie zmoczyć drugą ściereczkę w czystej wodzie i ponownie przetrzeć meble, a na koniec wytrzeć je do sucha. Zawsze należy zachować dużą ostrożności w przypadku mebli łazienkowych wykonanych z litego drewna. Zbyt duża ilość wody jest dla nich szkodliwa, dlatego ściereczkę warto dobrze odsączyć.

W przypadku mebli wykonanych z MDF laminowanych lub lakierowanych, najlepiej sprawdza się woda z octem lub delikatny płyn do mycia szyb. Wybielacz i inne tego typu detergenty są tak samo szkodliwe dla MDF, jak dla drewna, więc nie warto ich stosować. Malowane materiały są bardziej podatne na zarysowania niż inne, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas czyszczenia szafki, jeśli została ona pomalowana.

Wnętrze szafek łazienkowych również wymaga regularnego czyszczenia, ponieważ w tym miejscu często przechowywanych jest wiele butelek i przyborów toaletowych.
W przypadku każdej szuflady lub półki należy rozpocząć od dokładnego ich odkurzenia, aby pozbyć się kurzu lub włosów itp. Następnie można je wyczyścić w taki sam sposób jak powierzchnie zewnętrzne, ale przed zamknięciem należy upewnić się, że wnętrze jest suche. Pozostała wilgoć w ciemnym kącie szafki jest idealną pożywką dla pleśni, warto więc poświęcić trochę czasu, aby po czyszczeniu wytrzeć wszystko do sucha.