Męska łazienka. Czyli jak stworzyć łazienkę dla mężczyzny?

Mężczyźni spędzają mniej czasu w łazience niż kobiety, nie oznacza to jednak, że łazienka nie powinna odpowiadać ich potrzebom estetycznym.

Męska łazienka łączy w sobie ciemne odcienie, stare materiały, surowe drewno i metalowe akcenty. Taki nowoczesny industrializm zawiera w sobie estetykę wzornictwa przemysłowego i rustykalnego. Design łazienki w męskim wydaniu uwzględnia proste, przejrzyste linie i wyraziste krawędzie. Idealnie w takiej przestrzeni również sprawdzi się styl loftowy i industrialny.

Dodatki także mają znaczenie, dlatego uzupełnienie łazienki o kilka odważnych akcentów to świetny sposób na stworzenie bardziej przyjaznego, męskiego wnętrza.

Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych detali, na które warto zwrócić uwagę urządzając łazienkę dla mężczyzny.

Minimalizm

Należy pamiętać, że dla mężczyzny łazienka jest miejscem, które ma służyć konkretnemu celowi. Zatem warto wziąć pod uwagę, że w męskiej łazience na pierwszym miejscu jest funkcjonalność, a wygląd estetyczny elementów uzupełniających to nieformalny dodatek.

Dzięki takiemu rozwiązaniu łazienka może wyglądać minimalistycznie, ale za to, będzie doskonale spełniała swoje zadanie.

Mądry wybór

Czerń to kolor, który kojarzy się z męską łazienką. Dlaczego? Ponieważ czarny kolor odzwierciedla męskie cechy, takie jak np. siła, autorytet i powaga. W związku z tym preferowanym kolorem jest właśnie czerń. Czasami dla przełamania czerni stosuje się biel, powstaje wówczas ostry kontrast i wnętrze zyskuje więcej przejrzystości i nowoczesnego wyglądu.

Innym równie popularnym kolorem do męskiej łazienki jest szarość. Jest to kolor bardzo formalny, kojarzony z elegancją i mądrością. Po szarości cenionym kolorem jest granat, ciemna zieleń, a nawet czerwień.

Szczególnie dobrze w męskiej łazience prezentują się czarne umywalki i ciemne wykończenia.

Dojrzałe wnętrze

Drewniane tekstury świetnie sprawdzają się w męskiej łazience. Drewno tworzy ciepłą estetykę, która uspokaja i relaksuje. Daje możliwość stworzenia dojrzałego i eleganckiego wnętrza, które w naturalny sposób sugeruje męskość.

Drewno doskonale uzupełni i ociepli surowe wnętrze męskiej łazienki. Nie musi występować tylko na ścianach, np. w postaci lameli. Świetnym rozwiązaniem są także drewniane dodatki, jak np. blaty czy drewniane meble łazienkowe.

Wyrafinowana przestrzeń

Wytrzymałe, solidne materiały to świetna propozycja do męskiej łazienki. Sugerują one siłę i wytrzymałość, a to przecież cechy każdego mężczyzny.

Marmurowe blaty i konsole pozwalają stworzyć wyrafinowaną przestrzeń. Ściany z cegły czy betonu nadają tekstury i osobowości surowemu wnętrzu. Przypominamy, że szary jest drugim kolorem po czarnym, dlatego idealny rozwiązanie do męskiej łazienki jest właśnie beton.

Metalowe drobiazgi

W męskich łazienkach ze świecą szukać ozdobnych dodatków. Pamiętajmy, że mężczyźni są z natury praktyczni, toteż nadmierna drobiazgowość nie sprawdza się we wnętrzach zorganizowanych dla panów. Nie oznacza to jednak, że faceci nie lubią ozdób. Lubią, tylko inne niż kobiety.

W męskiej łazience idealnie sprawdzą się mocne i trwałe dodatki, wykonane z metalu. Dobrym przykładem mogą być metalowe rurki i stelaże.

Innymi ważnymi elementami, na które warto zwrócić uwagę urządzając łazienkę dla mężczyzny są np. uchwyty do mebli, wieszaki na ręczniki, baterie umywalkowe i prysznicowe.

Swoboda to podstawa

Mężczyźni są zazwyczaj więksi od kobiet, dlatego potrzebują więcej miejsca do poruszania się, a także do wykonywania podstawowych czynności, takich jak rozbieranie czy ubieranie. Dlatego właśnie są zwolennikami większych, otwartych przestrzeni, które dadzą im swobodę w poruszaniu się. I nie chodzi tu tylko o łazienkę jako pomieszczenie. To ma ogromne znaczenie przy doborze kabiny i drzwi prysznicowych – walk in czy przesuwane, a może uchylne?

Nie zapominajmy o tym, że funkcjonalność to cecha charakterystyczna męskiej łazienki, a otwarta przestrzeń to zdecydowany must have.