O czym pamiętać aranżując łazienkę dla seniora.

Seniorzy to grupa, która potrzebuje szczególnego wsparcia w niemal każdym aspekcie życia. Nawet codzienna łazienkowa rutyna może przysporzyć wiele kłopotów. Dla osób, których mobilność uległa pogorszeniu, a zapasy siły zmalały, długie stanie pod prysznicem jest nie możliwe, z kolei wchodzenie i wychodzenie z wanny staje się bardzo ryzykowne. Ważne wiec jest to, aby stworzyć osobom starszym odpowiednie warunki do samodzielnego korzystania z łazienki.

Na szczęście łazienka przyjazna seniorom przestała być tematem tabu. Na rynku można znaleźć wiele pomocnych akcesoriów, które znacznie ułatwiają seniorom poruszanie się po łazience. Od uchwytów ułatwiających wstawanie, krzesełka pod prysznic, bezprogowe wejścia do brodzika czy wanny z „drzwiami”. Dzięki takim rozwiązaniom osoby starsze mogą być bardziej niezależne w łazience.

Aranżując łazienkę dla seniora zwróć uwagę na :

 

 

Poręcze i uchwyty

Zdecydowanie niezbędne elementy w łazience seniora. To także jeden z łatwiejszych sposobów pozwalający uczynić łazienkę bardziej przyjazną seniorom. Zamontowanie uchwytu przy toalecie, pod prysznicem lub w wannie ułatwi osobie starszej codzienna rutynę.

Bateria prysznicowa

Szczególna uwagę należy zwrócić na długość węża prysznicowego. Bardzo ważne jest, aby był on wystarczająco długi, aby senior mógł swobodnie usiąść na krzesełku, dzięki temu zyska on większą niezależność i wygodę.

Bateria

Warto zastanowić się nad odpowiednią baterią łazienkową, taką która nie będzie z dwoma pokrętłami. Na rynku można znaleźć kilka opcji ułatwiających codzienne funkcjonowanie seniora. Na szczególną uwagę zasługuje bateria sensorowa, która uruchamia się bezdotykowo, przesuwając rękę w pobliżu kranu. Inną opcją są np. baterie jednouchwytowe lub te z przedłużoną dźwignią.

Nakładka podwyższająca

Podwyższenie toalety nawet o kilka centymetrów może mieć ogromne znaczenie dla seniora. Istnieje wiele opcji podwyższenia toalety, jednak najbardziej wygodne wydają się być nakładki podwyższające na sedes, ułatwiające siadanie i wstawanie bez użycia siły. Można też podnieść całą misę, ale to wiąże się z remontem całego pomieszczenia.

Antypoślizgowe dywaniki

Antypoślizgowe dywaniki i dywaniki łazienkowe, to kolejny łatwy sposób na zapobieganie upadkom w łazience lub ich amortyzacje. Umieszczenie maty antypoślizgowej pod prysznicem może uchronić przed upadkiem. Dywanik antypoślizgowy, umieszczony na podłodze, tuż obok wanny lub prysznica może zapobiec poślizgnięciu się po wyjściu z mokrej przestrzeni.

Wanny i prysznice typu walk-in

Dla osób starszych, które nie mogą podnieść nóg, wzięcie prysznica czy kąpieli w wannie może być trudnym zadaniem. Warto zastanowić się nad prysznicem typu walk-in, który nie posiada progów. Dzięki takiemu rozwiązaniu przejście z wózka inwalidzkiego na krzesełko będzie prostsze i bezpieczniejsze.

Wanny typu walk-in to inna także bardzo popularna opcja, ponieważ sposób korzystania z nich jest znacznie łatwiejszy niż w przypadku wanien tradycyjnych. Dodatkowym atutem takiej wanny jest wbudowane siedzisko.

Zarówno wanna, jak i prysznic mają swoje zalety, ale najważniejsze jest to, że są one zaprojektowane w wyjątkowy sposób, tak aby ułatwić seniorom samodzielne funkcjonowanie.