Projektujesz łazienkę? Zobacz o czym pamiętać.

Decyzja o remoncie domu, mieszkania czy konkretnego pomieszczenia, naturalnie wywołuje w nas poczucie ekscytacji. Proces ten jednak wiąże się z dużą presją dotyczącą podejmowania odpowiednich decyzji. Skądinąd wpłyną one na nasze codzienne życie, dlatego chcemy mieć pewność, że są one właściwe.

Jak jednak upewnić się, czy wybrany przez nas rozkład i styl są odpowiednie? Czy nie przekroczymy budżetu? Czy nasza inwestycja sprawdzi się przez lata? Odpowiedź jest banalna, zacznij od dobrego projektu, który jest ważny szczególnie w łazience.

Łazienka, to jest to pomieszczenie w naszym domu, którego projekt powinien być doskonale przemyślany. Chcemy, żeby nasza łazienka była funkcjonalna dla wszystkich domowników, a oprócz tego, powinna być jeszcze estetyczna, elegancka i stylowa.

Przedstawimy kilka protipów na które warto zwrócić uwagę, podczas projektowania swojej łazienki.

Okno

Oczywiście nie przepadamy za małymi, ciemnymi, zawilgotniałymi łazienkami. Zła cyrkulacja powietrza w tak ważnym miejscu, jakim jest łazienka, nie pozwoli nam na odpowiedni relaks po trudach codziennego dnia. Jeśli mamy tę możliwość umieszczenia łazienki od zewnętrznej ściany, tak aby miała okno, to fantastycznie. Jeżeli jednak, na okno jest już za późno, warto zastanowić się nad świetlikiem. Świetlik jest idealnym sposobem na naturalne światło i świeże powietrze, dzięki czemu łazienka będzie bardziej komfortowa.

Położenie łazienki

Zdaje się, że chyba nikt nie chciałby mieć łazienki umieszczonej naprzeciwko kuchni czy salonu, zgadza się? Jest to pomieszczenie, które będzie używane przez całą rodzinę, każdego dnia. Oczywiście nie oznacza to, że powinniśmy ją schować, gdzieś w szarym kącie, na końcu ciemnego korytarza, gdzie nikt jej nie znajdzie. Ważne jest jednak, żeby zachować pewien rodzaj dystansu, separacji, prywatności. Ostatnią rzeczą jaką chcielibyśmy, są przyjaciele konsumujący pyszną kolację i patrzący na toaletę.

Toaleta

Kolejna, szalenie istotna kwestia, o którą bezwzględnie należy zadbać. Toaleta nie powinna być pierwszą widoczną rzeczą, którą widzimy po otwarciu drzwi do łazienki. Umywalka czy wolnostojąca wanna, to zdecydowanie atrakcyjniejsze widoki gdy wchodzimy do łazienki.

Murowany brodzik

Kabina typu walk-in i odpływ liniowy sprawią, że łazienka będzie się wydawała większa i przestronniejsza. Niegdysiejszy stereotyp, praktycznego wymurowanego brodzika odchodzi już w niepamięć. I bardzo dobrze, tego typu rozwiązania są porostu nieestetyczne i ograniczają przestrzeń.

Ponadto kabina walk-in to świetna opcja dla osób, które planują zestarzeć się w swoim domu. Wprowadzenie tego typu rozwiązania jest dość łatwe do osiągniecia w nowej lub przebudowanej łazience, należy tylko upewnić się, że zostało to ujęte w projekcie.

Rozmiar

Bez względu na to czy przebudowujemy, remontujemy lub też tworzymy od podstaw naszą łazienkę, musimy pamiętać, że nie liczy się rozmiar tylko sposób zagospodarowania przestrzeni. Oczywiście, ważny jest design mebli łazienkowych i dodatków, najważniejsze jednak jest to, aby łazienka była funkcjonalna i zaspokajała potrzeby wszystkich mieszkańców.

Warto zainwestować w dobry projekt, który pozwoli rozplanować nasze wnętrze użytecznie, praktycznie i pięknie, tak aby posłużyło nam przez lata.