Rozświetl swoją łazienkę.

Bardzo często bagatelizujemy oświetlenie w łazience. Stawiamy je na najniższym poziomie listy naszych priorytetów w stosunku do innych pomieszczeń. Zapominamy, że to właśnie tam będzie ono nam najbardziej potrzebne, nie tylko do codziennych czynności, ale również dla relaksu. Warto więc poświęcić czas, aby zaprojektować rozmieszczenie oświetlenia, po to, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń naszej łazienki.

Czysta i jasna łazienka.
Duże, jasne światło nad głową, to oświetlenie do zadań specjalnych, kluczowych. Pamiętajmy jednak, że łazienka to pomieszczenie w którym spędzamy dużo czasu. Potrzebna nam czasami będzie odpowiednia, relaksująca i przyjemna atmosfera, przypominająca SPA. Bardzo ważne jest, aby zachować elastyczność w dostosowaniu oświetlenia w łazience. Warto zastanowić się nad ściemniaczami świateł, które ułatwią dostosowanie pomieszczenia do odpowiednich dla nas, w danej chwili, czynności.

Światło sufitowe i przy lustrze.
Oczywiście, najważniejsze jest ogólne oświetlenie w łazience, czyli światło sufitowe. Mogą to być lampy wiszące, przysufitowe lub te wpuszczane w sufit. Decyzja należy do Ciebie. Potrzebne Ci jeszcze będzie światło zadaniowe takie, które powinno znajdować się w okolicy lustra. Mogą to być kinkiety umieszczone po obu stronach lustra. Warto również zastanowić się nad lustrem, które ma światło wbudowane w swoją oprawę. Jest to idealne rozwiązanie przy ograniczonym areale, ale także bardzo estetyczne i nowoczesne.
Bardzo modne w ostatnim czasie stało się oświetlenie listwowe, pod szafkami podwieszanymi, które sprawia, że wydają się one unosić, lewitować.

Nie przesadzaj.
Niektórzy z nas mają tendencje do nadmiernego umieszczania halogenów w suficie, tylko po to, aby mieć pewność, że łazienka jest wystarczająco jasna. Niestety sufit jednak ma gdzieś swój koniec, a jak się mu konkretnie przyjrzeć to może zacząć przypominać np. szwajcarski ser. Pamiętaj! Wszystko z umiarem. Nie oznacza to oczywiście, że masz zrezygnować z dużego oświetlenia. Ustaliliśmy już, że jest ono ważne. Może to kolejny powód, aby zastanowić się nad ściemniaczami światła?

Unikaj w łazience światła wyłącznie skierowanego w dół i asymetrycznego.
W łazience unikaj światła, które jest bezpośrednio kierowane w dół, na głowę. Będzie ono niekorzystne, zbyt ostre. Zamiast tego warto umieścić lampę na linii przejścia, mniej więcej na środku. Tak, aby była ona za tobą kiedy patrzysz w lustro, a nie przed tobą.
Oświetlenie asymetryczne, to kolejny błąd, którego lepiej się wystrzegać w łazience. Umieszczenie kinkietu z jednej strony lustra stworzy nierówne oświetlenie i utrudni codzienną pielęgnację.

Oświetlenie wanny i prysznica.
Zazwyczaj niespecjalnie skupiamy się nad oświetlaniem wanny czy prysznica. Wydaje nam się, że światło główne wystarczy, aby zapewnić nam komfort codziennych kąpieli. Prawda jest jednak taka, że oświetlenie prysznica, w przeciwieństwie do oświetlenia toaletki, powinno znajdować się bezpośrednio nad naszą głową. Natomiast światło nad wanną powinno znaleźć się na obu jej końcach. Rozmieszczenie źródeł światła w ten sposób umili i ułatwi nam codzienna rutynę.

Oświetlenie typu LED w łazience.
Oświetlenie oparte na rozwiązaniach LED jest wyjątkowo wydajne. Dzięki długiej żywotności nie trzeba wymieniać żarówek przez lata. Oprócz tego, ich minimalny wygląd pozwala uzyskać bardziej czysty i nowoczesny design łazienki.
Diody LED świecą bez oddawania ciepła, ultrafioletu czy podczerwieni, a ich zastosowanie wpływa na zużycie energii i emisję CO2.
Ogromna zaletą technologii LED jest również to, że maksymalny strumień światła osiągany jest w ułamku sekundy. Czyli zupełnie inaczej niż w przypadku innych źródeł światła, w których lampa musi się przez kilka minut rozgrzać. LED-y włączają się bezzwłocznie i mogą być przyciemniane przy zachowaniu stabilnych kolorów.