Wanna czy prysznic? O czym należy pamiętać dokonując tego wyboru?

Wanna czy prysznic? Przed takim wyborem staje wiele osób urządzających swoja łazienkę. Decyzja ta, z pozoru błaha, ukształtuje naszą codzienna rutynę na wiele lat. Powinniśmy więc dogłębnie przeanalizować i zdecydować, co będzie dla nas najlepsze. Oczywiście, zanim podejmiemy decyzję powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników dotyczących potrzeb nie tylko naszych, ale całej rodziny. Znaczenie ma również projekt i wielkość naszej łazienki. Poniżej przedstawiamy zestawienie kilku pytań, które ułatwią rozstrzygnięcie tego dylematu.

Jakie rozmiary ma Twoja łazienka?

Wielkość dostępnej przestrzeni w łazience jest bardzo ważna. Czasami jej wymiary po prostu nie pozwolą na zamontowanie pełnowymiarowej wanny. Wówczas należy dokładnie zbadać rynek produktów i przyjrzeć się proporcjom wanien, aby dobrać tą odpowiednią gabarytowo.

Jeśli okaże się, że łazienka jest zbyt mała, możesz zrezygnować z wanny i zdecydować się na kabinę prysznicową. Aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń, warto zastanowić się nad przesuwanymi drzwiami, chociaż kabina walk-in może okazać się również dobrym rozwiązaniem.

Czy koniecznie musisz wybierać?

W przypadku gdy w łazience jest wystarczająco dużo miejsca na wannę, a Ty nie chcesz się ograniczać, deszczownica umocowana nad wanną i parawan nawannowy, będzie idealnym kompromisem.
Parawany nawannowe to praktyczne rozwiązanie w małych łazienkach, doskonale oszczędzają przestrzeń. Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje kabin nawannowych rozsuwane, przesuwane, składane itp.

Czego tak naprawdę potrzebujesz?

Tempo życia, to jeden z czynników który trzeba wziąć pod uwagę wybierając wannę lub prysznic.

Osoby, które prowadzą dynamiczny tryb życia, nie maja czasu, ani chęci na długie kąpiele każdego ranka, bezwzględnie potrzebują prysznica. To idealne rozwiązanie dla energicznych indywidualności.

Dla osób spokojnych, potrzebujących codziennej, wolnej rutyny w miłej atmosferze relaksu, najlepszym rozwiązaniem będzie wanna. Ciche sanktuarium uchroni przed energicznym podmuchem prysznica.

Na co możesz sobie pozwolić? Czyli, jaki jest rozkład instalacji wodno – kanalizacyjnej i elektrycznej w łazience.

Zanim dokonasz wyboru pomiędzy kabiną a wanną, koniecznie sprawdź rozkład instalacji wodno – kanalizacyjnej i elektrycznej. Istnieją przepisy bezpieczeństwa dotyczące aranżacji łazienki. Szczególnie ważne jest, aby zwrócić uwagę na wyposażenie elektryczne.

Bezwzględnie należy zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi bezpieczeństwa w łazience, ponieważ może to mieć wpływ na to, czy będzie można zainstalować kabinę lub prysznic. Armatura wodna powinna znajdować się w pewnej odległości od urządzeń elektrycznych, jak np. oświetlenie.

Tutaj znajdziesz artykuł dotyczący rozmieszczenia instalacji w łazience.

A może, prysznic i wanna?

Posiadacze przestronnej łazienki mogą zdecydować się na obie opcje. Zarówno wanna, jaki i prysznic wpasują się idealnie do dużej przestrzeni. Jest to znakomity sposób na zaoszczędzenie cennego czasu rano, szczególnie wtedy gdy mamy dużą rodzinę lub po prostu, musimy dzielić łazienkę z kimś jeszcze.

Przy odpowiedniej aranżacji łazienka będzie nie tylko funkcjonalna, ale także nabierze odpowiedniego charakteru.